Nowotwór/rak jajnika
Wszystko o chorobie nowotworowej - rak jajnika

Przydatne informacje - Badania PET/CT w Polsce

ania80 - |27 Lis 2007|, o 22:16
Temat postu: Badanie PET/CT we Wrocławiu
Dolnośląskie Centrum Medycyny Nuklearnej. Centrum posiada urządzenie PET/CT (Pozytronowa Tomografia Emisyjna) pozwala wykryć wczesne fazy nowotworów oraz jednoznacznie stwierdzić, czy zmiany rzeczywiście są pochodzenia nowotworowego.

Niestety wadą jest, że nie wszystkie badania refundowane są przez NFZ, a prywatnie kosztuje to w granicach 4,5 tyś zł...

http://www.pet-ct.euromedic.pl/

emgoro - |29 Lis 2007|, o 16:15
Temat postu: Badanie PET/CT cd w Gliwicach oraz Bydgoszczy
Pracownia Diagnostyki Klinicznej PET w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach wykonuje badania PET/CT
http://www.io.gliwice.pl/...=5&m=0&tresc=86

Również w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Centrum Onkologii w Bydgoszcy wykonywane jest takie badanie i było to pierwsze takie miejsce w kraju.
http://www.co.bydgoszcz.p...gnostyczne.html

magda28 - |6 Gru 2007|, o 23:00

Informacje na temat badania PET i PET-CT /dlaczego warto skorzystac z tej metody diagnozowania i na czym polega samo badanie/ mozna znalezc np. na stronie:

http://www.nil.org.pl/xml...00705/n20070506


Magda

ania819 - |12 Gru 2007|, o 14:33

W gliwicach czeka sie 2 tyg w opcji " prywatnie" - koszt dokładnie 4,5tys. tel: 0-32-278-93-27
ze skierowaniem teraz termin pewnie koniec stycznia jak nie później.
w Bydgoszczy tylko opcja ze skierowaniem i termin ponad miesiąc..

A skierowanie musi podpisać lekarz prowadzący i potem komisja decyduje czy dopuści chora do badania. To, że lekarz podpisze skierowanie nie oznacza, że osoba chora trafi na badanie - przeważnie tak ale nie zawsze..

emgoro - |29 Sty 2008|, o 21:39
Temat postu: Nowy skaner PET-CT w Wojskowym Instytucie Medycznym
Nowy skaner PET-CT w Wojskowym Instytucie Medycznym

Skaner PET-CT, zainstalowany w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) przy ulicy Szaserów umożliwi wyjątkowo precyzyjną diagnostykę chorób nowotworowych. 24 stycznia z okazji 5-lecia Instytutu odbyło się uroczyste otwarcie pawilonu, gdzie zainstalowano urządzenie. Ulokowany na warszawskiej Pradze WIM to szpital o dużym potencjale leczniczym i badawczym, wyposażony w nowoczesną aparaturę. Jest dostępny dla wszystkich ubezpieczonych - w zeszłym roku przyjął prawie 60 tysięcy pacjentów.


Zademonstrowany przez doktora Mirosława Dziuka pozytonowy tomograf emisyjny z tomografem komputerowym (PET-CT) łączy dwie nowoczesne metody badania. Tomograf komputerowy pozwala uzyskać wyjątkowo dokładny obraz anatomiczny tkanek i narządów, zaś bardzo czuła pozytonowa tomografia emisyjna - wykryć obecność gromadzących radioaktywny izotop nieprawidłowych tkanek, na przykład niewykrywalnych innymi metodami drobnych przerzutów nowotworowych.

Pacjentowi podaje się roztwór znakowanej promieniotwórczym izotopem fluoru glukozy (strzykawka musi być osłonięta gruba warstwą wolframu). Podczas trwającego godzinę odpoczynku przed badaniem znakowana izotopem glukoza gromadzi się w najbardziej aktywnych tkankach - w normalnych warunkach sa to głównie serce i mózg. Podczas rozpadu izotopu emitowane są elektrony i cząstki antymaterii - pozytony. Dzięki pierścieniowi detektorów można zarejestrować promieniowanie i nałożyć jego rozkład na obraz ciała z tomografu komputerowego. Pacjent przestaje być radioaktywny po około 6 godzinach od podania izotopu.

Badanie całego ciała trwa około 20 minut, jednak z powodu ograniczonej dostępności i szybkiego rozpadu izotopu dziennie można przebadać 7-8 osób. Na ten rok NFZ zakontraktował badanie 1111 pacjentów.

Na razie skaner jest uzależniony od regularnych, codziennych dostaw szybko się rozpadającego izotopu z Berlina - pojemnik ze znakowaną radioaktywnym fluorem glukozą przylatuje samolotem, a do szpitala trafia około godziny 13.00. W przyszłości na terenie szpitala ma powstać cyklotron do produkcji izotopu - pozwoli to badać więcej osób, jednak ze względu na koszty tej inwestycji cena badań raczej nie spadnie (teraz NFZ płaci za badania 4,5 tysiąca złotych).

Choć cena wydaje się wysoka, czułość i dokładność metody oznacza nie tylko korzyść dla chorych, ale też duże oszczędności finansowe - nie trzeba długo trzymać chorego w szpitalu ani poddawać go żmudnym badaniom mniej skutecznymi metodami. Diagnoza może być postawiona lepiej i wcześniej, co obniża koszt leczenia i zwiększa jego skuteczność.

Skaner sfinansowała prywatna firma Euromedic International- koszt aparatury to około 15 mln złotych, dodatkowo potrzebne było wybudowanie odpowiedniego pawilonu. Jak twierdzi prezes Piotr Janicki z Euromedic Polska, dzięki prywatnym inwestorom badania są dwa razy tańsze - podatnicy nie musza inwestować w aparaturę, a NFZ płaci za każde badanie tyle samo, co w placówkach państwowych.

Zdaniem specjalistów jeden skaner PET powinien przypadać na 2 miliony potencjalnych pacjentów- czyli w Polsce powinno ich być co najmniej 15. Na razie są 4 - w Warszawie, Bydgoszczy, Gliwicach i Wrocławiu. Dla porównania w Niemczech jest 80 skanerów PET, a we Francji - 60.

Na razie PET-CT służy przede wszystkim do badania chorych z nowotworami, jednak w przyszłości dzięki nowym znacznikom i szerszej dostępności mógłby znaleźć zastosowanie także w diagnostyce chorób serca i mózgu, na przykład bardzo wczesnym wykrywaniu choroby Alzheimera. Przeciwwskazania do badania CT-PET są bardzo nieliczne - ciąża, uczulenie na środek kontrastowy i ... brak wskazań. PMW

źródło PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.p...kSum=1395489881

emgoro - |8 Lut 2008|, o 16:22
Temat postu: Wyniki połączenia badań PET/CT w raku jajnika
Znazłem takie doniesienie, które brzmi dość wymownie. Niestety nie dotarłem do rozwinięcia tego twierdzenia. Napewno jednak warto sie nad tym pochylić.

Wyniki połączenia badań PET/CT często prowadzą do zmian w terapii raka jajników.
Połączenie wyników PET z CT (tomografii emisyjnej (PET) z tomografią komputerową (CT)) dostarcza nowych bardzo pomocnych informacji mogących nawet zmienić tok leczenia u prawie 2/3 pacjentek z podejrzeniem nawrotu raka jajników- donoszą najnowsze wyniki badań.

priamos - |8 Lut 2008|, o 20:29

Wyniki połączenia badań PET/CT często prowadzą do zmian w terapii raka jajników.

Połączenie wyników PET z CT (tomografii emisyjnej (PET) z tomografią komputerową (CT)) dostarcza nowych bardzo pomocnych informacji mogących nawet zmienić tok leczenia u
prawie 2/3 pacjentek z podejrzeniem nawrotu raka jajników- donoszą najnowsze wyniki badań.

Autorzy pracy przeprowadzili badanie, w którym uczestniczyło 90 dorosłych kobiet. Do kryteriów włączających do badania zaliczono wcześniejsze terapie nabłonkowego raka jajników oraz podejrzenie guza na podstawie podniesionego poziomu CA-125, obrazowanie lub występowanie objawów klinicznych. Z badania wykluczono pacjentki ciężarne i te
z nieleczoną cukrzycą.

Przed wykonaniem PET u wszystkich pacjentek przeprowadzono standardowe procedury włącznie z CT oraz w większości przypadków badanie USG, oznaczenie CA-125 i badanie lekarskie.

Autorzy badania poprosili 34 lekarzy referencyjnych o rozpisanie planu leczenia dla każdej
z pacjentek jeszcze przed przeprowadzeniem PET- dotyczyło to np. zabiegów chirurgicznych, chemioterapii, radioterapii lub też innego typu leczenia.

W momencie wykonania PET/CT każda wykryta zmiana była klasyfikowana jako pozytywna i złośliwa, a obszary niejednoznaczne lub o niepewnej etiologii lub też negatywne jako niezłośliwe.

Ponadto lekarze uczestniczący w badaniu zostali poproszeni o ocenę wpływu skanowania PET na plan leczenia danej pacjentki. Niski wpływ świadczył o braku zmian w terapii pacjentki, średni odnosił się do zmian w kolejności planowanych zabiegów, dawkach, lub też sposobie podawania leków. Wysoki wpływ oznaczał zmianę samej terapii w wyniku uzyskanych danych z PET/CT.

Przed wykonaniem PET, przy zastosowaniu konwencjonalnego badania CT dokonano identyfikacji 137 zmian; połączenie PET-CT pozwoliło na zdiagnozowanie dodatkowych 168 zmian u 61 badanych pacjentek.

Ostatecznie przeprowadzenie badania PET/CT spowodowało zmianę terapii u 59% pacjentek.

Na podstawie otrzymanych wyników autorzy badania stwierdzili, iż PET/CT odgrywa ważną rolę w terapii pacjentek z podejrzeniem nawrotów raka jajników. Zastosowanie połączenia PET z CT może przyczynić się do zmian dotyczących terapii nawet u 60% pacjentek, jak również pozwala na identyfikację chorych, u których istnieje prawdopodobieństwo postępu choroby w okresie kolejnych 12 miesięcy.

autor tekstu: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
tekst pochodzi z portalu Forum Ginekologiczne

emgoro - |14 Maj 2008|, o 08:38
Temat postu: Kielce - kolejny PET/CT w Polsce
Kielce dostały nowoczesny tomograf

Przydatny w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych - a także kardiologicznych i neurologicznych - pozytonowy tomograf emisyjny (PET) uroczyście przekazano w poniedziałek do użytku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach.
PET to izotopowa technika diagnostyczna nowej generacji, która umożliwia wykrywanie zmian onkologicznych w bardzo wczesnych stadiach; dzięki tej technice można ingerować leczniczo "na poziomie molekularnym", czyli usuwać guz dwu- lub trzymilimetrowy, zanim rozwinie się w duży.

"Zwiększa to szanse pacjenta na wyzdrowienie i zmniejsza koszty leczenia w późniejszej fazie choroby" - powiedział dyrektor ŚCO dr Stanisław Góźdź. Funkcjonujący już od dwóch miesięcy w Kielcach ośrodek nowej generacji PET kosztował 30 mln zł. Powstał dzięki Narodowemu Programowi Zwalczania Chorób Nowotworowych. Koszt finansowanego przez NFZ badania jednego pacjenta wynosi od 4,5 do 5 tys. zł. Szacuje się, że w przyszłości można ich będzie wykonywać rocznie w Kielcach do 5 tysięcy.

Minister zdrowia Ewa Kopacz napisała w liście do uczestników poniedziałkowej uroczystości, że "dzięki PET Świętokrzyskie Centrum Onkologii dołączyło do czołówki polskich szpitali, dysponujących najnowszymi pracowniami diagnostycznymi".

Obecny na uroczystości były premier Jarosław Kaczyński wyraził z kolei nadzieję, że w przyszłości oddawanie nowych ważnych dla ludzi placówek nie będzie świętem polityków, jak wynika to z obecnego obyczaju, "lecz tych, którzy służą społeczeństwu bezpośrednio", czyli lekarzy i pielęgniarek; według byłego premiera świętować powinni też pacjenci.

Prof. Leszk Królicki, krajowy konsultant ds. medycyny nuklearnej, podkreślił na konferencji prasowej, że PET pozwala na wykrywanie zmian onkologicznych w bardzo wczesnych stadiach, kiedy są one milimetrowej wielkości. Dzięki temu można trafnie rozstrzygać, czy w danym przypadku chorobowym korzystniejszy jest zabieg chirurgiczny, czy terapia radiologiczna.

Krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Marian Reinfuss dodał, że jego zadaniem nowoczesna radioterapia w Polsce będzie potrzebować więcej niż 10 ośrodków podobnych do tego oddanego w Kielcach. "PET w dzisiejszej medycynie to standardowe narzędzie lekarza" - zaznaczył.

Obecnie krajową sieć ośrodków wyposażonych w pozytonowy tomograf emisyjny tworzą: Bydgoszcz, Gliwice, Warszawa, Wrocław i Kielce.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl...ograf,item.html

emgoro - |17 Wrz 2008|, o 17:53
Temat postu: Badanie PET
Jak wykryć raka?

Pod stosunkowo tajemniczo brzmiącym skrótem: PET-CT kryje się procedura pozwalająca na wytropienie najmniejszych skupisk komórek nowotworowych. Jest to tzw. pozytonowa tomografia emisyjna. Wykrywa ona aktywne metabolicznie komórki nowotworowe, pozwala ocenić stopień rozwoju raka i wybrać najbardziej skuteczną metodę leczenia onkologicznego. Za jej pomocą można też wykryć chorobę Alzheimera na dwa lata przed wystąpieniem jej klinicznych objawów oraz przeprowadzić szczegółową diagnostykę serca dla osób po zawałach.

Pozytonowa tomografia emisyjna wykorzystuje fakt, że przy pomocy pozytonów można badać procesy metaboliczne zachodzące w komórkach organizmu człowieka. Pozyton to taka cząstka atomu, która w organizmie, po połączeniu się z elektronem emituje promieniowanie elektromagnetyczne, które może być rejestrowane przy pomocy specjalnej kamery.

Można zatem w ten sposób „obejrzeć” całe ciało ludzkie i dokładnie określić miejsce, w którym znajdują się komórki gwałtownie wykorzystujące energię, dostarczaną np. przez glukozę. I wszystkie takie miejsca są co najmniej podejrzane dla lekarza.

Komórki rakowe gwałtownie się rozmnażają, zużywają do tej działalności wiele energii, a śledzić ich działalność można podając pacjentowi właśnie glukozę ze specjalnymi znacznikami pozytonowymi, którymi są najczęściej izotopy fluoru. Izotop ten w ogóle nie jest szkodliwy dla organizmu – podobnie zresztą, jak i glukoza. Podawany jest pacjentowi w minimalnych dawkach. Szkodliwe działanie uboczne może powodować jedynie wyzwalane promieniowanie γ , które powoduje jonizację, ale jest to niezbędne do przeprowadzenia wspomnianego badania. Promieniowanie to ma wyższą energię od klasycznego promieniowania rentgenowskiego, toteż nie zaleca się przeprowadzania badań PET-CT małym dzieciom i kobietom w ciąży.

Jeśli chodzi o te ostatnie, to raczej wskazane są badania USG lub przy pomocy rezonansu magnetycznego, gdyż wcale nie emitują one promieniowania. Nie oznacza to, że PET-CT na pewno zaszkodzą, ale zwiększają jednak ryzyko.

U dzieci, po to, aby móc u nich przeprowadzać badania pozytonowe, powinien być zakończony rozwój wszystkich organów, czyli, mniej więcej, powinny one mieć ukończone co najmniej 18 lat.

Badania te są jednak bardzo specjalistyczne i należy je przeprowadzać jedynie wtedy, gdy zawiodą inne metody, które nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi. Trudno jednak podejmować badania PET-CT jedynie „na życzenie” pacjenta. Potrzebne jest skierowanie od lekarza.

W przypadku raka jajnika, którego jest niesłychanie trudno wykryć innymi metodami, należy składać regularne wizyty u ginekologa i przeprowadzać badania USG. Jeśli ktoś miał w rodzinie przypadki zachorowań, to można też sprawdzać tzw. „markery nowotworowe”. Dopiero jeśli są one podwyższone, to wskazane jest przeprowadzenie badań PET-CT. Skuteczność tego badania może na 100% wykluczyć obecność nowotworu, albo ją, niestety, potwierdzić…

Metoda PET-CT stosowana jest też w neurologii. Pozwala ona wykryć zmiany w mózgu związane z chorobą Alzheimera czy Parkinsona, zanim jeszcze pojawią się ich objawy kliniczne.

Za jej pomocą można postawić precyzyjną diagnozę w przypadku niewyjaśnionych bólów głowy oraz wcześnie rozpoznać zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, a także ocenić stopień zniszczeń w organizmie po udarze mózgu, czy zawale serca.

Kardiologowi metoda ta pomaga też podjąć właściwą decyzję – czy po zawale stosować tzw. balonikowanie czy by-passy. Przy pomocy tomografu można także ocenić ogólny stan naczyń wieńcowych.

Badanie trwa niecałe pół godziny, a cały proces – z przygotowaniem do badań i odpoczynkiem – nieco ponad 2 godziny. Wynik można dostać w ciągu 3 dni. Trzeba przyjść na czczo, a w dniu poprzedzającym badanie nie można intensywnie ćwiczyć, pić kawy, herbaty czy alkoholu. Po wstępnym badaniu lekarskim pacjenta, wstrzykuje mu się wspomniany izotop fluoru z glukozą. Podczas badania nie można się ruszać, bo zwiększa to pracę mięśni, a to z kolei może zniekształcić nieco diagnozę, bo mięśnie takie potrzebują przecież do swej pracy właśnie glukozy.

Autor Piotr Rosochowicz
źródło: http://www.rfi.fr/actupl/...rticle_4973.asp

emgoro - |3 Lis 2008|, o 13:29
Temat postu: PET-w Warszawie można wykonywać, limit jeszcze nie wyczerpan
annakatarina napisał/a:

ciekawy artykuł
-do poczytania

Rak lubi cukier i to go demaskuje
Agnieszka Pochrzęst 2008-10-31, ostatnia aktualizacja 2008-10-31 07:56

Skanowanie ciała pozwala wychwycić nawet najdrobniejsze zmiany nowotworowe. W szpitalu przy Banacha na takie badanie czeka się tydzień. Są jeszcze na nie w tym roku pieniądze.

Rzadko się zdarza, żeby pod koniec roku wciąż można było robić specjalistyczne badania. W szpitalu przy Banacha limit na rezonans magnetyczny już się wyczerpał, ale nadal są pieniądze na bardziej dokładne skanowanie ciała, czyli badania PET-CT. Dzięki nim powstaje obraz, na którym widać już kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe.

- Godzinę przed badaniem pacjent w zastrzyku dostaje cukier i izotop - tłumaczy prof. Leszek Królicki, szef Zakładu Medycyny Nuklearnej przy Banacha. - Komórki rakowe uwielbiają cukier i go wychwytują, za nim idzie izotop, który promieniuje i dzięki temu na monitorze widzimy świecące plamki. To są zmiany nowotworowe. Im mocniej świecą, tym guz jest bardziej złośliwy.

Aby zrobić badanie PET, pacjent musi mieć skierowanie od onkologa, neurologa, kardiologa czy neurochirurga. W szpitalu przy Banacha czeka się na nie tydzień. Izotop jest sprowadzany odrzutowcem z Wiednia. W Polsce na razie nie jest wytwarzany. Ma zacząć go produkować Środowiskowe Laboratorium Jonów Ciężkich UW. W trakcie transportu ważny jest czas, bo promieniotwórczy preparat co dwie godziny traci aktywność o połowę.

Przepisy szczegółowo określają, komu należy się badanie PET opłacane przez NFZ. Za darmo może z niego skorzystać każdy, u kogo wykryto pojedynczy guzek płuca. Badanie pozwala ustalić, czy jest on łagodny, czy złośliwy. Skierowanie na bezpłatne badania mogą otrzymać także: * osoby, które są w trakcie chemioterapii (pozwala to ocenić skuteczność leczenia), * osoby z chorobą wieńcową (dzięki temu można ustalić, czy doszło do zniszczenia mięśnia sercowego), * chorzy na padaczkę (badanie pozwala zlokalizować ognisko choroby), * chorzy na raka piersi, głowy, tarczycy, jajnika czy jelita grubego.

Na badania zgłaszają się również osoby, które miały w rodzinach przypadki nowotworów i chcą się upewnić, czy są zdrowe. Wtedy jednak muszą zapłacić ponad 4 tys. zł. - Zrobiliśmy około 200 badań, ale tylko kilka było płatnych - mówi prof. Królicki.

Na razie jedyny publiczny skaner w Warszawie działa w szpitalu przy Banacha, drugi - należący do prywatnej firmy - jest na terenie szpitala przy Szaserów (tu też można robić badania w ramach kontraktu z NFZ). Trzeci skaner ma się pojawić w Centrum Onkologii. Zapłaci za niego Ministerstwo Zdrowia w ramach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

emgoro - |24 Mar 2009|, o 12:39
Temat postu: Kolejny PET/CT i nowy akcelerator w Poznaniu
Otwarto dwa nowe zakłady Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Pierwszy w Polsce akcelerator do tomoterapii znalazł się w oddanym w poniedziałek do użytku zakładzie radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Otwarto też zakład medycyny nuklearnej z nowoczesnym pozytonowym tomografem emisyjnym. Zakład Radioterapii II ma trzy specjalne pomieszczenia do radioterapii z ośmioma aparatami oraz akcelerator do tomoterapii.

Akcelerator ten umożliwia "dokładniejszą analizę chorej komórki i lepsze dawkowanie wiązek promieniowania od dotychczas stosowanych urządzeń" - powiedziała Joanna Kaźmierska, kierownik zakładu radioterapii.
W równocześnie otwartym Zakładzie Medycyny Nuklearnej II zainstalowano nowoczesny aparat do pozytonowej tomografii emisyjnej.

"Pozytonowa tomografia emisyjna istotnie poprawia jakość w diagnozowaniu nowotworów, a dzięki temu poprawia wiedzę o chorobie i daje możliwość wyboru lepszej metody terapii" - wyjaśnił kierownik tego zakładu Witold Cholewiński.

Inwestycja była dofinansowywana z funduszy unijnych w ramach programu: "Poprawa standardów i dostępności specjalistycznego leczenia nowotworów (radioterapii) w Wielkopolsce". Całkowita wartość projektu realizowanego przez Wielkopolskiego Centrum Onkologii wynosi 56,6 mln zł, z czego 27,8 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zapowiedział dalsze inwestycje w dziedzinie radioterapii onkologicznej. "Postanowiliśmy już o wybudowaniu kolejnych centrów radioterapii w byłych miastach wojewódzkich w Wielkopolsce" - powiedział.

Wielkopolskie Centrum Onkologii jest jedynym ośrodkiem w Wielkopolsce prowadzącym tzw. pełne leczenie skojarzone nowotworów: leczenie chirurgiczne, radioterapię i chemioterapię. Rocznie w Centrum hospitalizowanych jest 10 tys. chorych, wykonuje się 3,8 tys. operacji oraz 4 tys. zabiegów ambulatoryjnych. Radioterapii poddawanych jest 4,2 tys. chorych. KPR

PAP - Nauka w Polsce
źródło: http://www.naukawpolsce.p...Sum=-1054468850

emgoro - |13 Lis 2009|, o 14:32

Link do strony o Badaniu PET-CT w trzech ośrodkach w Polsce (Warszawa, Poznań i Wrocław) http://www.petct.pl/index.php
emgoro - |2 Mar 2011|, o 11:58
Temat postu: PET-CT w Chorzowie
Wciąż za mało ośrodków medycyny nuklearnej w Polsce

W Polsce wciąż brakuje ośrodków medycyny nuklearnej, zajmującej się leczeniem i diagnozowaniem pacjentów przy pomocy izotopów promieniotwórczych – ocenia krajowy konsultant w tej dziedzinie prof. Leszek Królicki.


Prof. Królicki uczestniczył w poniedziałek w Chorzowie (Śląskie) w otwarciu pracowni PET-CT oraz nowego pawilonu w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii. To pierwsza taka pracownia w szpitalu wieloprofilowym w południowej Polsce. Pozostałe działają w szpitalach onkologicznych w Gliwicach, Kielcach i Wrocławiu.

„To naprawdę święto dla całego naszego środowiska. Ta dziedzina – medycyna nuklearna - zaczyna być dostrzegana przez decydentów, to ogromny plus. Polska cały czas jest na jednym z ostatnich miejsc pod względem liczby aparatów czy liczby wykonywanych badań” – powiedział prof. Królicki.

PET, czyli pozytonowa tomografia emisyjna, to najnowszy kierunek w obrazowaniu w dziedzinie onkologii. Specjalistyczna kamera PET jest zbudowana z wielu detektorów, umieszczonych na orbicie urządzenia w wielu rzędach. Przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie radioznacznik, a następnie kamera skanuje prawie całe jego ciało – najczęściej od podstawy czaszki do poziomu kolan. Podaje precyzyjną, trójwymiarową lokalizację zmian chorobowych w ciągu zaledwie kilku minut. Połączenie tej techniki z tomografią komputerową – CT – umożliwia precyzyjną lokalizację zmiany chorobowej.

Jak podkreślano podczas uroczystości, PET pozwala nie tylko wcześniej wykryć chorobę i lepiej wybrać metodę leczenia dzięki bardzo precyzyjnemu obrazowi, ale także monitorować i w razie potrzeby weryfikować przebieg leczenia. Metoda pozwala zlokalizować zarówno guz pierwotny, jak i ocenić stopień zaawansowania choroby i jej rozsiewu. Dzięki niej można ograniczyć inne, przykre dla pacjenta zabiegi jak biopsja czy tzw. operacja zwiadowcza.

Nowa pracownia służy zarówno dzieciom, jak i dorosłym pacjentom. 90 proc. wskazań to choroby nowotworowe, 10 proc. – schorzenia kardiologiczne i niektóre choroby układu nerwowego. Badanie w pracowni PET–CT zleca się w przypadku chłoniaków ziarniczych i nieziarniczych, nowotworów płuc, głowy i szyi, układu pokarmowego, piersi i narządu rozrodczego, czerniaków, mięsaków, nowotworów mózgu i tarczycy.

„To na pewno nowa jakość w diagnostyce. Spowoduje, że będzie nam się łatwiej pacjentów diagnozowało i leczyło. Skróci się kolejka, o której zawsze mówimy. Rozpoznawalność chorób nowotworowych będzie szybsza. To się momentalnie przełoży na coraz więcej przypadków uleczalnych, bo odpowiednio wcześnie zareagujemy” – powiedział PAP dyrektor chorzowskiego szpitala Grzegorz Szpyrka.

Badania są na liście procedur refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Placówka ma na razie na ten rok niewielki kontrakt na te badania, pozwalający na przeprowadzanie zaledwie 3 badań dziennie, podczas gdy pracownia może ich wykonać ponad 20.

Utworzenie pracowni PET–CT w Chorzowie kosztowało 20 mln zł i jest własną inwestycją szpitala. 2 mln zł pochodzą z budżetu placówki, pozostała to kredyt, który ma być spłacony ciągu 5 lat.

Szpital zakończył też inne inwestycje. W nowym pawilonie ulokowano m.in. nowy oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci - z 22 łóżkami, którego koszt wyniósł 5,5 mln zł. Blok operacyjny z czterema nowoczesnymi salami kosztował 9 mln zł, a szpitalny oddział ratunkowy – 6,5 mln zł. „Inwestujemy, chociaż nie jest łatwo, ale zdaję sobie sprawę, że jeśli się nie będzie inwestowało, to się nie istnieje” – zaznaczył dyrektor Szpyrka.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala podkreślił, że dzięki inwestycjom i fachowej kadrze chorzowskiego szpitala staje się on kolejną marką kojarzoną z Chorzowem – obok Stadionu Śląskiego, Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku oraz Ruchu Chorzów. LUN

PAP - Nauka w Polsce
źródło: http://www.naukawpolsce.p...kSum=1022652745

Domi - |14 Mar 2011|, o 16:44

uaktualnienie:
w tej chwili w gliwicach -
http://www.io.gliwice.pl/...=5&m=0&tresc=86
nie ma juz opcji 'prywatne'
czas oczekiwania ok 2 mcy ze skierowaniem - wzor skierowania na w/w stronie

emgoro - |25 Lis 2013|, o 18:50
Temat postu: Pracownia PET-CT w Szczecinie
Nowoczesna broń do walki z rakiem z szpitalu w Zdunowie

W szpi­ta­lu w szcze­ciń­skim Zdu­no­wie za­czę­ła funk­cjo­no­wać pra­cow­nia po­zy­to­no­wej to­mo­gra­fii emi­syj­nej. Po­ja­wi­ło się w niej pierw­sze w wo­je­wódz­twie urzą­dze­nie PET-CT, które po­ma­ga szyb­ko wy­kryć no­wo­twór.

Urzą­dze­nie PET-CT wy­glą­da po­dob­nie jak to­mo­graf i kosz­tu­je około sze­ściu mi­lio­nów zło­tych. Do tej pory miesz­kań­cy, któ­rzy chcie­li się za jego po­mo­cą prze­ba­dać mu­sie­li je­chać do Po­zna­nia lub Byd­gosz­czy. Teraz ba­da­nie urzą­dze­niem można przejść w szpi­ta­lu w Zdu­no­wie. Za­koń­czy­ła się bu­do­wa pra­cow­ni po­zy­to­no­wej to­mo­gra­fii emi­syj­nej. W bu­dyn­ku oprócz po­miesz­cze­nia z urzą­dze­niem PET-CT po­ja­wi­ły się też sale dy­dak­tycz­ne, w któ­rych uczyć się będą stu­den­ci oraz po­cze­kal­nia. In­we­sty­cja kosz­to­wa­ła ponad 10 mln zł. In­we­sto­rem jest pry­wat­na firma Eu­ro­me­dic Dia­gno­stic Pol­ska.

To bardzo ważna inwestycja dla pacjentów z naszego regionu – mówi prof. Tomasz Grodzki, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego w Zdunowie. – Do tej pory nasze województwo było jedynym, które posiadało uczelnię medyczną, a brakowało w nim urządzenia PET-CT. W naszym regionie mieszka wiele osób, które walczą z nowotworem.

Pierwsi pacjenci już przeszli badania przy użyciu nowego urządzenia. Dla jednego z nich pojawienie się sprzętu oznaczało skrócenie czasu oczekiwania na badanie o dwa miesiące. Dzięki inwestycji firmy Euromedic nie tylko szpital, ale również inne jednostki w okolicy będą w stanie szybciej diagnozować pacjentów.

Dziennie badanie urządzeniem PET-CT będzie mogło przejść od kilku do kilkunastu osób. Badanie trwa dość długo, ale wyniki są niezwykle precyzyjne. Pozytonowa tomografia emisyjna (PET-CT) to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych.

– Pozwala na bardziej efektywne diagnozowanie pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej – mówi prof. Grodzki. – Jest też niezwykle pożyteczna przy wykrywaniu cech wznowy nowotworu.

– Aparat PET-CT to nowoczesna diagnostyka, która niejednokrotnie decyduje o sukcesie leczenia – mówi prof. Bożena Birkenfeld, konsultant województwa zachodniopomorskiego w dziedzinie medycyny nuklearnej. – Dzięki niej można szybko i precyzyjnie zlokalizować rozwijający się nowotwór. Badania wykonywane przy użyciu takiego urządzenia są niezwykle bezpieczne dla pacjenta.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl...-zdunowie/eej26

Szczecin PET-CT

W październiku 2013 roku Euromedic otworzył swoje czwarte Centrum PET/CT w Polsce. Ten najnowszy ośrodek (PRACOWNIA PET-CT ZACHODNIOPOMORSKIE CENTRUM MEDYCZNE) mieści się w Specjalistycznym Szpitalu im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie i specjalizuje się w medycynie nuklearnej. Jest wyposażony w najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt diagnostyczny - skaner PET/CT. Ośrodek w Szczecinie świadczy usługi zarówno dla pacjentów publicznych, jak i prywatnych. PET/CT to najbardziej zaawansowany sprzęt w diagnostyce medycznej. Ta nowoczesna technologia pozwala nie tylko na obrazowanie struktury anatomicznej ciała, ale również pokazuje, jak ono działa (obrazy funkcjonalne). Technologia ta pozwala lekarzom na wcześniejsze wykrywanie chorób nowotworowych oraz określenie czy choroba się rozprzestrzenia.
Euromedic Zachodniopomorskie Centrum Medyczne PET-CT

ul. A. Sokołowskiego 11
70-891 Szczecin-Zdunowo
Tel. +48 91 831 27 30/31
Fax +48 91 831 27 49
E-mail: pet.szczecin@euromedic.pl

Zespół:

prof. dr hab. nauk med. Bożena Birkenfeld

dr n. med. Hanna Piwowarska-Bilska - fizyk medyczny, specjalista w zakresie fizyki medycznej. Rozprawa doktorska Hanny Piwowarskiej-Bilskiej dotyczyła oceny dawki pochłoniętej promieniowania jonizującego metodą spektroskopii mikrofalowej. Pracuje w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Zajmuje się pracą naukową w dziedzinie dozymetrii wewnętrznej i ochrony radiologicznej.

Hanna Piwowarska-Bilska posiada uprawnienia Inspektora Ochrony Radiologicznej typu IOR-0,1,3 oraz w pracowniach rentgenowskich (RTG-S,R).

dr n. med. Bogumiła Elbl

lek. med. Joanna Jurksztowicz

źródło: http://www.euromedic.pl/n...cin-pet-ct.aspx

Zuzia - |25 Lis 2013|, o 21:23

...a wiadomo KTO będzie analizował-opisywał owe badania ?
Obrazki można sobie tworzyć.Czy przedstawiono opisujących ? Jakie są gwarancje rzetelności owych opisów ? Jaka instytucja weryfikuje takie umiejętności ? Takie pytania zawsze nasuwają mi się, gdy < Medycy > otwierają nowe punkty i zaczynają "przerabiać" pierwszych pacjentów.

emgoro - |25 Lis 2013|, o 21:35

Wystarczy wejść na stronę Euromedic Polska i się zagłębić w informacje tam umieszczone. Poza tym ta firma prowadzi już cztery inne pracownie PET-CT w Polsce (Warszawa, Wrocław, Poznań i Olsztyn) niektóre od kilku lat z powodzeniem, więc trudno chyba o brak profesjonalizmu i określonego doświadczenia oraz wiedzy w zakresie przewidzianym świadczonymi usługami.
Zuzia - |26 Lis 2013|, o 00:53

Na profesjonalizm trzeba sobie zapracować,szczególnie,jeśli mówimy o "materiale ludzkim".
Doświadczenie się nabywa z upływem lat.Można ślepo wierzyć,ja jednak pytam o kwalifikacje i doświadczenie oraz sposoby ich kontrolowania.Jeśli NASA wysyła w kierunku Marsa obiekt wartości 300 mln dolarów,to nie ma mowy o przypadkowych ludziach zajmujących się takim zadaniem.Wracając do NAS dobrze by było,aby specjaliści od raka byli rzetelni. Jakie mamy gwarancje tych oczekiwań ? Ile czasu trzeba zdobywać niezbędne doświadczenie ? W życiu nie pójdę do początkującego dentysty i tu podobnie :lol: . Dzięki za wskazanie kierunku (Euromedic Polska ) , trochę ten temat podrążę.

Zuzia - |26 Lis 2013|, o 13:45

W uzupełnieniu lista centrów medycznych Euromedic.

Poznań PET-CT: http://www.euromedic.pl/p...%84-pet-ct.aspx
Szczecin PET-CT: http://www.euromedic.pl/n...cin-pet-ct.aspx
Warszawa PET-CT: http://www.euromedic.pl/p...awa-pet-ct.aspx
Wrocław PET-CT: http://www.euromedic.pl/p...2aw-pet-ct.aspx
NU-MEDIC Olsztyn PET-CT: http://www.euromedic.pl/n...ztyn-petct.aspx

Dzięki rozbudowanej sieci centrów medycznych Euromedic zapewnia kompleksową diagnostykę obrazową (MR, TK, PET-CT, RTG, USG).Lista ośrodków: http://www.euromedic.pl/n...iagnostyka.aspx
Euromedic Busko-Zdrój
Euromedic Gdańsk
Euromedic Gdańsk 2
Euromedic Gdynia
Euromedic Kielce
Euromedic Kalisz
Euromedic Końskie
Euromedic Koszalin
Euromedic Koszalin Gamma Camera
Euromedic Kościerzyna
Euromedic Legnica
Euromedic Olsztyn
Euromedic Poznań
Euromedic Sandomierz
Euromedic Skarżysko-Kamienna
Euromedic Szczecin
Euromedic Tczew
Euromedic Wałbrzych
Euromedic Warszawa
Euromedic Wejherowo
Euromedic Włoszczowa
Euromedic Wrocław
Euromedic Wrocław 2
Euromedic Zielona Góra (ul. Zyty)
Euromedic Zielona Góra (ul. Towarowa)
NU-MEDIC Bartoszyce
NU-MEDIC Ełk
NU-MEDIC Olsztyn 2
NU-MEDIC Olsztyn 3


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group